Kurs fotografii w Katowicach - zajęcia warsztatów fotograficznych

Warsztaty fotograficzne – nauczymy Cię fotografować i... fotografii

Niezależnie od tego czy uważasz się za amatora, czy za profesjonalistę, te warsztaty pomogą Ci w rozpoczęciu przygody z fotografią i/lub rozwinięciu umiejętności oraz wgryzieniu się w fotografię tak na poważnie.

Od ponad dwudziestu lat jesteśmy autorskimi warsztatami fotografii twórczej. W ich trakcie uczymy fotografii – twórczej, usługowej, amatorskiej. Zawsze startujemy z poziomu „zero”, aby wszystkich wprowadzić w świat techniki, estetyki i filozofii fotografii. Jeśli chcesz się rozwijać w tej dziedzinie, to z pewnością możemy Ci pomóc!

► Kiedy i gdzie odbywają się warsztaty?

■■ Aktualizacja ■■ Jesteśmy już po spotkaniu organizacyjnym, terminy zostały ustalone :) W tym roku warsztatowym możesz uczestniczyć w zajęciach w:

  • czwartki od 18:00 do ca. 21:00 lub;
  • piątki od 18:00 do ca. 21:00.

Jeśli chcesz do nas dołączyć, to serdecznie zapraszamy – wybierz odpowiadający Ci dzień (czwartek lub piątek) i przyjdź na zajęcia najprawdopodobniej najlepszych, a z pewnością najfajniejszych warsztatów fotograficznych ;)

► Dla kogo są warsztaty?

Biorąc do rąk aparat fotograficzny czujesz delikatną niepewność? Uważasz, że brakuje Ci wiedzy i umiejętności związanych z kwestiami technicznymi i estetycznymi? Ha! Te warsztaty są dla Ciebie, bo nauczymy Cię i przećwiczymy z Tobą wszystko, co niezbędne do solidnego i świadomego fotografowania. Być może pod koniec roku warsztatowego pokażesz światu spójną i rzetelną wypowiedź fotograficzną, której nie powstydzi się solidna galeria (choć nie będziemy Cię do tego zmuszać, a jedynie… zachęcać;).

A może czujesz, że wiesz wszystko o sprzęcie i technice fotografii? Twoje fotograficzne torby, plecaki i szafki wypełnione są bardzo poważnymi aparatami, obiektywami i innymi akcesoriami. Może nawet podejrzewasz u siebie GAS (oj, wielu fotografów na to cierpi…)?

Czujesz jednak, że chcesz czegoś więcej, szukasz w fotografii tego nieuchwytnego czegoś. Że fotografie wykonane za pomocą tych cudownych i precyzyjnie wykonanych narzędzi, a potem opracowane w najlepszy możliwy sposób (cyfrowo lub analogowo), nie dają Ci satysfakcji z tworzenia. Intuicja podpowiada, że musi być coś za zakrętem…

W takim przypadku te warsztaty są również dla Ciebie, bo kwestie technologiczne, choć solidnie podane i przećwiczone, to jedynie jedna fragment programu naszych zajęć. Dużo czasu poświęcamy estetyce, kompozycji, fotoedycji. Jeśli tego chcesz, to na pierwszym roku zagłębiamy się w rozważania o sensie wykonania przez Ciebie takiej, czy innej fotografii. Odrobinę zastanawiamy się nad powinnościami twórcy (żeby nie napisać artysty) i fotografii (żeby nie napisać sztuki) wobec odbiorców.

Ba! Dla osób, które chcą w sposób zaawansowany rozwinąć swoje działania twórcze mamy jeszcze dodatkowe „lata warsztatowe” w zanadrzu. Ale o nich przeczytasz w innym miejscu strony ;)

Warsztaty są też dla osób, które szukają pokrewnych dusz. Chcą dołączyć do grupy pasjonatów fotografii spotykających się i pracujących wspólnie lokalnie i na wyjazdach plenerowych. Warsztatowa „trzódka”, to co najmniej kilkudziesięciu warsztatowiczów aktywnych i kilkuset prehistorycznych, pozostających jednak ciągle w orbicie warsztatów.

Innymi słowy warsztaty są dla Ciebie:

  • jeżeli chcesz tylko robić lepsze zdjęcia podczas wyjazdów, zjazdów rodzinnych, czyli być amatorem - miłośnikiem, bo frajdę sprawia Ci fotografowanie, ale nie masz jeszcze o nim większego pojęcia - te zajęcia są dla Ciebie;
  • jeżeli interesuje cie poszerzenie umiejętności fotograficznych, nowy sposób widzenia fotografii, czy tylko nowe techniki - te zajęcia są dla Ciebie;
  • jeżeli chcesz dostać się na studia artystyczne, musisz mieć swoje portfolio (oj, mamy na tym polu sukcesy) - te zajęcia są dla Ciebie;
  • jeżeli chcesz założyć swój własny biznes fotograficzny - te zajęcia są dla Ciebie;
  • jeżeli chcesz od fotografowania, fotografii czegoś więcej, interesuje Cię sztuka, chciałbyś spróbować pokazać zdjęcia swoje na wystawie - te zajęcia są także dla Ciebie.

► A dla kogo nie są?

Hm... Pisząc całkiem szczerze – jeżeli chcesz jak najszybciej, a najlepiej w kilka godzin albo w czasie weekendu nauczyć się robić zdjęcia, jeżeli w zasadzie to w ogóle fotografia Cię nie interesuje, jeżeli jest to tylko czwartorzędne hobby - to te zajęcia nie do końca są dla ciebie. Szkoda naszego wspólnego czasu, bo szybko się znudzisz naszymy wymaganiami ;)

► Dlaczego chcemy uczyć Cię fotografii?

Hm… To może zaczniemy od tego, że wiemy co robimy. Pisząc współczesnym językiem – jeśli coś obiecujemy, to „dowozimy”. A kto to „my”? To trójka składająca się z Artura Rychlickiego, Jakuba Dziewita i Adama Mikosza. Naszą trójkę łączy nie tylko ponad dwudziestoletnia współpraca. Łączy nas również wieloletnie (dwie, trzy, cztery dekady…) doświadczenie w różnych obszarach fotografii. Mówią też, że mamy całkiem niezłe poczucie humoru.

„Dla mnie jesteście fantastyczną instytucją – trzech złośliwych facetów, którym udaje się tworzyć miejsce, w którym chce się być. Uczycie, motywujecie, pomagacie, integrujecie, zabieracie na plenery i sprawiacie, że człowiek zaczyna się fotografią fascynować, nawet jeśli jeszcze nie do końca wie, jak się w niej odnaleźć.”Ania Oświęcimska

Dzięki naszej pomocy wiele osób z sukcesem aplikowało do szkół i na wydziały artystyczne (fotograficzne i operatorskie) uznanych uczelni wyższych (np. w Katowicach, Łodzi, Opawie). Co ważne bardzo dobrze sobie tam poczynają(-ły).

W gronie warsztatowiczów było i jest wiele osób, które rozwinęły swoje umiejętości tak solidnie, że postanowiły założyć własne firmy świadczące usługi fotograficzne i bardzo dobrze sobie radzą :)

„Uczestnictwo w warsztatach zdecydowanie miało wpływ na mnie jako osobę, ale też jako fotografkę. Bardzo pozytywnie oceniam tę drogę, przez którą zostałam poprowadzona przez Panów od Fotografii. Cieszę się, że trafiłam właśnie do tego miejsca. Miejsca pełnego otwartości, akceptacji, miejsca, w którym można było pytać i otrzymywało się odpowiedzi.

Nie miało to charakteru jaki mają kursy, ale swoją wiedzę zdobywało się stopniowo przez cały rok. Cotygodniowe spotkania, wspólne wyjazdy plenerowe te bliższe i te dalsze, godziny spędzone w ciemni, w studio pokazały mi jak wygląda praca fotografa. i tą drogą podążam od tego czasu. Dyplom otrzymałam 10 lat temu i przez cały ten czas fotografia była moją pasją. To był czas, który w praktyce mogłam wykorzystywać tę wiedzę. Dzisiaj jestem związana z fotografią zawodowo, cieszy mnie to ogromnie.”Justyna Kałuża (JUST IN PHOTOS & MARKETING)

A zdecydowana większość warsztatowiczów rozwinęła pod naszą opieką swoje umiejętności i po prostu pozostała miłośnikami fotografii (nie wszystkim odpowiada słowo „amator”) i z przyjemnością oddaje się swojemu hobby.

Dlatego uważamy, że i Tobie możemy pomóc w nauce i rozwoju fotograficznym – tym amatorskim i twórczym.

► Czym jest ten poradnik?

Poradnik niniejszy jest esencją opowieści o warsztatach. W telegraficznym skrócie postaramy się tu przedstawić odpowiedzi na najpopularniejsze pytania związane z naszymi zajęciami.

Do Twojej dyspozycji jest oczywiście cała strona internetowa, blog, faq, nasze kanały w mediach społecznościowych, a także my – Adam, Artur i Jakub (informację o tym, jak się z nami skontaktować znajdziesz na podstronie „Kontakt”).

► Jak się zapisać na warsztaty fotograficzne?

Najprostsza metoda, to informacja o takim zamiarze wysłana do nas w wiadomości e-mail albo pojawienie się na spotkaniu organizacyjnym. Oczywiście możesz dołączyć po spotkaniu organizacyjnym, tak mniej więcej do końca października, bo wtedy jeszcze jesteśmy w stanie nadrobić zajęcia, które już się odbyły.

Jeśli docierasz do tej informacji pomiędzy listopadem a wrześniem, to zostaw nam swój adres e-mail, abyśmy mogli informować Cię o wszelkich działaniach warsztatowych.

.

► Jaka jest supermoc warsztatów?

Specjaliści zajmujący się promocją w sieci twierdzą, że działające w niej przedsięwzięcia nie mogą obyć się bez zwanego z angielska „social proof”. Tłumaczenie na polski brzmi jeszcze gorzej, bo określenie „społeczny dowód słuszności” jakoś nie budzi zaufania...

Co do zasady chodzi o to, aby przedstawić Ci opinie wystawione przez aktualnych i byłych uczestników naszych zajęć ;) Pozwól, że poniżej zacytujemy kilka z tych, które do nas docierają w odpowiedzi na pytanie z nagłówka:

1. „Chopie, to som fanatyki, jak łoni to prowadzom! Richtig fajnie.”Tomasz

2. „Napęd i motywacja do działania!”Marcin Jania

3. „Dla mnie supermoc to plenery, a może głównie wiedza i podejście prowadzących? Osobiste komentarze podbudowane solidnym przygotowaniem z zakresu kulturoznawstwa czy filozofii. Genialna sprawa!”Artur Łebecki

4. „Supermocą warsztatów są ludzie i atmosfera. I to zarówno prowadzący, jak i warsztatowicze i krewni i znajomi królika. Supermocą jest tez twórcza atmosfera.”Agnieszka Kowalczyk

5. „KONTEKST. To jest super sprawa. Technikalia są dla amatorów! ;) A na poważnie, bardzo fajne były wykłady z historii fotografii i sztuki. Doskonały był wyjazd do Berlina i przejście po muzeach z komentarzem Kuby. Wycieczka na głodzie na drugi koniec miasta do zamkniętej pizzerii jest historią samą w sobie.”Hubert

6. „Weź niebieską pigułkę, a historia się skończy, obudzisz się we własnym łóżku i uwierzysz we wszystko, w co zechcesz. Weź czerwoną pigułkę, a zostaniesz w krainie czarów i pokażę ci, dokąd prowadzi królicza nora. :DDD Zapisz się na warsztaty już teraz - weź czerwoną pigułkę!!!”Marcin

7. Wszechstronność. Moim zdaniem warsztaty są przygotowane kompleksowo. To jest program na pełne studia podyplomowe.Joanna

8. Po pierwsze i najważniejsze: szukałem czegoś innego, a znalazłem coś innego. Coś czego znaleźć się nie spodziewałem. Co nie przyszło mi nawet do głowy żeby go poszukać. Wiedza prowadzących dotycząca fotografii, fotografowania i spraw związanych z okołofotografią jest ogromna. Widać, że jest to ich pasja i potrafią zarazić nią innych. Zupełnie inne spojrzenie na fotografię i sprawy związane z fotografowaniem stały się dla mnie nowym wyzwaniem. Chcę umieć to robić. Robić dobrze. Atmosfera we wszystkim co się dzieje na warsztatach, na plenerach, podczas pracy własnej, podczas wystaw jest wyjątkowo miła, sympatyczna i serdeczna. Człowiek czuje się kimś wyjątkowym.Jacek

To tylko drobny wycinek opinii naszych warsztatowiczów. Jeśli po lekturze powyższych zdań masz ochotę na dołączenie do warsztatów, to pojaw się na spotkaniu organizacyjnym albo zostaw nam swój namiar, a my poinformujemy Cię o dalszych krokach :)

► Kiedy zaczynają się warsztaty?

Warsztaty zaczynają się raz w roku – na początku „roku akademickiego”, czyli w październiku. Można do nich dołączyć mniej więcej do końca października, bo wtedy jeszcze damy radę spotkać się z dołączającą(-ym) poza godzinami zajęć i nadrobić dotychczasowe spotkania.

Jeśli jednak trafiasz na tę informację w momencie, kiedy do rozpoczęcia roku warsztatowego jeszcze sporo czasu, to zapisz się na nasz newsletter. Dzięki temu będziemy w kontakcie i otrzymasz od nas nie tylko informacje o nowym roku warsztatowym, ale i o innych naszych przedsięwzięciach – wystawach, Dyskusjach o Fotografii, nowych numerach naszej gazety-fotograficznej.org itp.

► Gdzie odbywają się warsztaty?

Warsztaty odbywają się w naszej katowickiej pracowni mieszczącej się przy ulicy Drzymały 9/6. W sumie nietrudno nas znaleźć, bo na parterze kamienicy, w której działamy, znajdują się dwie restauracje.

Sama pracownia jest dość sporym (140m2), wysokim mieszkaniem i składa się ze studia, które zamieniamy na salę wykładową, prawdziwej ciemni (czyli takiej analogowej), jaśni (czyli pokoju komputerowo-skanerowo-drukarkowego), kuchni, łazienki i… korytarza galeryjnego. Aby to wszystko zobaczyć na własne oczy musisz nas odwiedzić przynajmniej podczas spotkania organizacyjnego.

Tu drobna uwaga – otóż jedna z popularnych nawigacji nie wiadomo czemu może Cię poprowadzić pod adres na prostopadłej do Drzymały ulicy Żwirki i Wigury, mimo że naszą lokalizację wpiszesz prawidłowo. Nie mamy na to wpływu, dlatego planując podróż do nas weź to pod uwagę.

► Jak długo trwają warsztaty?

Rok warsztatowy trwa 9 (słownie: dziewięć) miesięcy od początku października do końca czerwca. Czasami zdarza się, że na wyraźne życzenie warsztatowiczów przedłużamy go na lipiec. Ale później udajemy się na moment na zasłużony odpoczynek. Uwierz, że naprawdę nam się należy :)

Dodamy tu, że „pierwszy rok warsztatowy”, to zamknięta całość jest tak pomyślany, aby dał Ci solidne podstawy techniczne, praktyczne i estetyczne do zmierzenia się z wszystkimi zadaniami, które mogą stanąć przed kompetentnym fotografem. Jeśli jednak będziesz mieć ochotę na dalszy rozwój twórczy, to nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby kontynuować swoją pracę z warsztatami na roku drugim, trzecim, czwartym… Szerzej o tym w czasie spotkania organizacyjnego ;)

► Ile spotkań warsztatowych jest w miesiącu?

W skrócie pisząc – spotykamy się raz w tygodniu w wybranym przez Ciebie dniu (wyjaśnienie poniżej) na minimum trzy godziny zegarowe. To daje nam jakieś cztery spotkania w miesiącu, jeśli dobrze kombinujemy ;)

Jeśli przerwa jest spowodowana plenerem, to wtedy organizujemy pracę tak, aby była możliwość wzięcia udziału w zajęciach w innym terminie (czyli pisząc wprost - odrabiamy zajęcia, które przepadły).

► Co to znaczy „w wybranym dniu”?

Zwyczajowo „dni warsztatowe” dla grup pierwszorocznych to czwartek, piątek oraz sobota – w każdy z tych dni odbywają się zajęcia przynajmniej jednej grupy do wyboru.

► Jak przebiega spotkanie warsztatowe?

To wymagałoby szerszego opisu, jednak uznajmy, że bardzo skrótowo pisząc w pierwszym etapie warsztatów trwającym jakieś trzy miesiące spotkanie dzielimy na trzy części wymiennie poświęcone technice, estetyce, historii fotografii i korekcie zdjęć przygotowanych przez uczestników warsztatów.

A jak warsztaty wyglądają później? Tego możesz się dowiedzieć w trakcie spotkania organizacyjnego albo zapisując się na naszą listę mailingową ;)

► Ile kosztują warsztaty?

Koszt uczestnictwa to 440 zł miesięcznie lub 3825 zł za 9 miesięcy z góry (dla roku warsztatowego 2023/24). Przy czym nie oczekujemy, że od razu popędzisz po gotówkę, ponieważ:

  • spotkanie organizacyjne jest zupełnie niezobowiązujące. Być może znasz już stronę warsztatów i wiesz wszystko o naszej propozycji, niemniej w czasie spotkania możemy opowiedzieć o niej barwnie wyjaśniając, jak nasze zajęcia pomogą Ci w Twoim fotograficznym hobby :)
  • od początku istnienia warsztatów pierwsze spotkanie (czyli nie spotkanie organizacyjne!) jest spotkaniem zapoznawczym, abyście mogli przekonać się czy nasz sposób mówienia, prezentowania, no i oczywiście sam materiał, są dla przyjazne. Tym samym w zasadzie do końca pierwszej dekady października nie oczekujemy żadnych wpłat, a jedynie otwartej głowy i dobrego humoru :)

► Spotkanie organizacyjne – kilka informacji

Po pierwsze pamiętaj, że spotkanie organizacyjne jest całowicie niezobowiązujące. W jego trakcie przedstawiamy się, opowiadamy o warsztatach i ich programie. Dodatkowo staramy się ustalić pasujące wszystkim terminy zajęć.

Po drugie jest ono przeznaczone dla Ciebie – możesz zobaczyć pracownię, zadać dodatkowe pytania o zajęcia, ich zakres, wyjazdy plenerowe itp. :)

A jeśli nie możesz pojawić się na tym spotkaniu, to zapisz się na naszą listę mailingową, dzięki czemu dowiesz się, kiedy będą się odbywały zajęcia. No, możesz to też ostatecznie sprawdzić w naszych kanałach informacyjnych (strona, blog, profile w mediach społecznościowych).

► Zostaw nam namiar na siebie

Jeśli szukasz fajnej grupy, w ramach której możesz się nauczyć fotografowania, możesz się rozwinąć fotograficznie, spędzić czas z kompetentnymi nauczycielami fotografii, to zostaw nam namiar na siebie. Będziemy Cię informowali o naszych działaniach warsztatowych i okołowarsztatowych.

.