Wycinanka ilustrująca stronę »Kiedy?«.

Nowa edycja warsztatów ruszyła!

Warsztaty ruszają energicznie, a spotkanie organizacyjne już za nami. Ciągle jeszcze możesz dołączyć do naszego grona – po prostu przyjdź na zajęcia :) Ustaliliśmy, że spotykamy się warsztatowo w czwartek lub piątek (możesz sobie wybrać pasujący Ci dzień) o godzinie 18:00 w naszej w naszej katowickiej pracowni mieszczącej się przy ulicy Drzymały 9/6. Dodamy, że niewykluczone, iż dodamy termin sobotni o 10:00, jednak na razie tego nie obiecujemy ;)

Serdecznie zapraszamy na zajęcia, a wcześniej zachęcamy do lektury:

bo to da Ci obraz tego co, i jak robimy!

Możesz również rzucić okiem na nasze profile na:

Chętnie odpowiemy na pytania związane z uczestnictwem w warsztatach – zapraszamy do kontaktu.

A tak przy okazji – wiesz, że wydajemy swoją własną gazetę o fotografii?

Kiedy odbywają się warsztaty?

To już informacja historyczna, bo zakończyliśmy aktywny rok warsztatowy (2021/2022) i trwa aktualnie rozruch sezonu 2022/2023, niemniej możesz rzucić okiem jak wygladała rozpiska zajęć w minionych miesiącach.

W roku warsztatowym 2021/2022 spotkania warsztatowe odbywały się w terminach przedstawionych poniżej (wiele terminów spotkań dla grup „nowych” w tygodniu oznacza, że masz możliwość wyboru dnia najbardziej Ci odpowiadającego):

  • grupy małe tegoroczne: czwartki 17.00-20.00 | 20.30-23.30
  • grupy małe tegoroczne: piątki 11.00-14.00 | 17.00-20.00 | 20.30-23.30
  • grupy „drugoroczne”: środy 18.00-21.00
  • grupy „trzecioroczne”: wtorki 18.00-21.00
  • grupy „drugo-” i „trzecioroczne” (technikalia): soboty „popołedniu”

Żeby jednak objąć system pracy warsztatowej w jakieś ramy, przyswajalne dla wszystkich, to musimy napisać, że minimalny tygodniowy czas zajęć to cztery godziny lekcyjne. Zajęcia trwają dziewięć miesięcy i rozpoczynają się z początkiem października. Dla niektórych to cholernie długi czas, ale jeżeli podchodzimy do sztuki fotografii serio, ciężko jest nam zaproponować skromniejszy okres trwania warsztatów.

Terminy — dni — spotkań warsztatowych ustalane są na spotkaniu organizacyjnym, rozpoczynającym każdą nową edycję warsztatów. Spotkanie to zawsze jest wszem i wobec ogłaszane wszelkimi dostępnymi sposobami (choć to akurat nieprawda, bo gołębi pocztowych nigdy nie używaliśmy). Przeważnie spotkanie to odbywa się w ostatni piątek (uwaga! w roku 2022 spotkanie organizacyjne odbędzie się w czwartek 29.09.22!) września o godzinie 18.00.

Dotychczasowo zajęcia zazwyczaj odbywały się od czwartku do soboty, podkreślamy jednak — zazwyczaj. Zazwyczaj są to też godziny popołudniowe i wieczorowe. Jeżeli jednak uczestnicy zajęć wymyślą inaczej — spełnimy ich wolę :)

W związku z indywidualną ideą spotkań warsztatowych czas trwania poszczególnych spotkań jest wyznaczany przez temat poruszany na zajęciach, a nie poprzez zegar. U nas dzwonków nie ma, dlatego też wyżej został opisany tylko minimalny, czterogodzinny czas trwania poszczególnych spotkań.

Tak więc odpowiedź na pytanie, kiedy odbywają się warsztatowe zajęcia fotograficzne, jest bardzo skomplikowana. Otóż w zasadzie one odbywają się wtedy, kiedy chcą tego uczestnicy. No i odbywają się tak długo, jak oni chcą... No dobrze, czasem, po wielu godzinach zajęć zostawiamy warsztatowiczów samopas, z lampami, w studio, w ciemni — prosząc o pozamykanie na cztery spusty pracowni — i wleczemy się wykończeniu do domu.

Innymi słowy...

Warsztaty odbywają się od prawdopodobnego momentu pojawienia się na Śląsku anatomicznie współczesnego człowieka. Było to około 35 tys. lat temu i kwestią tą w tym miejscu nie będziemy się zajmować, gdyż została ona naukowo opisana na naszym warsztatowym blogu. Natomiast odpowiedź na pytanie, kiedy odbywają się warsztaty fotograficzne współcześnie, jest dla dzisiejszego społeczeństwa bardzo skomplikowana. Wynika to z prostego faktu, że nasi współcześni będąc przyzwyczajonymi do przeróżnych kursów fotograficznych, kursików, szkółek niedzielnej fotografii, żądają informacji niemożliwych.

Po pierwsze: zajęcia odbywają się wtedy, kiedy warsztatowicze chcą, żeby się odbywały. Czyli mamy na zajęciach pełną demokrację. No bez przesady pełną, bo sterowaną, ale, tak czy siak, zajęcia odbywają się w godzinach i w dni które pasują prawie wszystkim chętnym.

Po drugie: jak takiemu uczniakowi odpowiedzieć na pytanie o ilość godzin warsztatowych w miesiącu czy tygodniu? Warsztaty fotograficzne z definicji niebędące jakimś tam kursem, nie trwają np. szesnastu godzin miesięcznie, od dzwonka do dzwonka. Trwają one odpowiednio długo, by zrealizować wszystkie skrajnie nieodpowiedzialne pomysły fotograficzne. Metoda nasza jest prosta. Posiadając bowiem urządzenie do dyletacji grawitacyjnej czasu — stoi ono w pracowni obok czajnika bezprzewodowego — jesteśmy w stanie wartość czasową zajęć tak wydłużyć, by każdy z uczestników, nawet najbardziej odporny na atrakcje estetyczne czy techniczne fotografii wykonał bądź powierzone mu fotograficzne ćwiczenie, bądź zrealizował swój najbardziej (nie)głupi fotograficzny pomysł.

Oczywiście — jak pewnie wiedzą wszyscy ci, którzy, tak czy inaczej, zdali maturę — grawitacyjna dylatacja czasu może zostać zauważona tylko w okolicach jakiejś bardzo dużej masy. Niestety masa głupoty zarówno w środkach masowego przekazu, jak i obserwowana na co dzień, tycząca się zarówno fotografii, jak i innych dziedzin sztuki jest tak wielka, że zapewnia nam możliwości skonstruowania kolejnych takich urządzeń.

A tak bardziej serio, to u nas czas trwania zajęć fotograficznych wyznacza potrzeba warsztatowiczów, uczestników. Zaś dni i godziny spotkań ustalamy wspólnie podczas spotkania inaugurującego kolejne edycje warsztatów fotograficznych. Spotkanie organizacyjne — tradycyjnie jak co roku — odbywające się pod koniec września jest doskonałą okazją, by się jakoś poznać i ustalić kwestie noo... organizacyjne właśnie.